Хануман – цар мавп чи не цар?

Хануман

Отже, як я люблю це робити, спочатку коротка відповідь: Хануман — не цар мавп, незважаючи на те, що багато сайтів в інтернеті і навіть книги будуть переконувати вас у протилежному.

А тепер перейдемо до відповіді розгорнутій.

Ханума
  1. Хануман — не цар мавп і ніколи ним не був. У епічні часи дії Рамаяни ватажком ванарів (ванара — на санскриті «мавпа») був Сугріва. Хануман був його радником.

2. Хануман – не бог мавп. Боги – творіння людей. Навіщо вони мавпам? Їм і без богів добре. Або погано 🙂

Sangla_Valley
Хануман и Ваджрапани в храме в Камру

А ще про Ханумана тут: Над пропастью или ладонь Ханумана

3. Хануман — дуже популярний (особливо у сільських районах) в Індії бог. Він син бога вітру Ваю та аспсари Пунджістали. Його мати під впливом прокляття, була перетворена на мавпу, проте не втративши свою красу, чим і підкорила бога вітру Ваю. І, до речі, перше ім’я Ханумана – Маруті – син вітру.

Hanuman
Статуя Ханумана

4. Якось невдовзі після свого народження, не будучи ще таким мудрим, як згодом він вирішив, що Сонце – це фрукт. І захотів його з’їсти. Що не сподобалося Індрі і громовержець кинув у сина вітру свою ваджру і зламав щелепу. Власне з санскриту «хануман» так і перекладається «має розбиту щелепу». Далі почалися розбирання, бо зі зрозумілих причин Ваю не сподобалося таке поводження з його сином та Індра визнавши свою провину попросив Брахму зцілити Ханумана, що було зроблено.

5. Коли Хануман пробрався на Цейлон (Шрі-Ланку), то після багатьох корисних шпигунських справ дав упіймати себе Равані. Той наказав намазати його хвіст горючою сумішшю та підпалити. Тоді Хануман збільшився у розмірах і став стрибати по всьому острову, спалив на ньому всі дерев’яні будови. Правда і мордочку собі обпалив, а тому найближчі до нього чорноморді лангури. До речі, хоча бестія ще ті, але набагато приємніше і благородніше неприємних макак.

Хануманці

6. Блаватська у своїй титанічній праці “Викрита Ізіда” (здолати, що я так і не зміг) писала, що “якщо повірити індійським легендам, цей же Хануман став предком європейців”. Ну, скажімо так, вельми спірне твердження, але кумедне.

7. У Шіваїзмі Хануман вважається аватарою Шиви. Ом намах Шівая!

Если Вам понравился данный материал, Вы можете поддержать Сайт Востоколюба финансово. Спасибо!

Сергей Мазуркевич

05.07.2019

Facebook Comments
Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий