Почнемо з Будд. Іконографіка тибетських гомп

Аді-Будда

Сучасна тибетська іконографія та символіка надзвичайно різноманітна. Набагато легше розібратися що до чого, наприклад, у Таїланді, де скрізь один і той же Будда та відмінності тільки в його позах та мудрах. У монастирях Тибету в Буддах можна заплутатися, оскільки крім початкового Будди (його не слід ототожнювати з богом-творцем в аврамічних релігіях) є ще і Будди споглядання і земні Будди (до яких, власне і відноситься цей Будда з храмів Таїланду 🙂 ).

Дана публікація (і наступні за нею) не має теологічних цілей, а має суто практичну спрямованість. Мені й самому під час відвідування монастирів Тибету часом буває непросто розібратися в тому, чия ця статуя або хто зображений на малюнку. Вивчатимемо матчасть. І почнемо з верху, з Будд.

Ієрархічність тут дещо умовна. Але так просто буде зручніше. Отже, на самому верху у нас Первісний Будда – Аді-Будда. В української Вікіпедії він назван Початковим Буддою. Так Гугл перекладає россійське “изначальный”. Однак мені більш подобається слов “первісний”.

В Тибетському буддизмі Аді-Будда представлений Ваджрадгарою (в традиції ньїнґма Самантабхадрою).

Самантабхадра

Ваджрадгара вважається Верховним Божественним Гуру школи Каг’юпа тому що він передав методи “великого символу” Тілопі, засновнику лінії Каґ’ю тибетського буддизму.

“Ваджрадгара зображується у темно-синьому барві у позі медитації, як на одинці, так і в єднанні Яб-Юм. Він сидить на місячному і сонячному дисках, розташованих на лотосі, що розкрився. Руки схрещені (в ділянці передпліч) на грудях: у правій руці — золота ваджра, у лівій — золота ваджра (у Ваджрасаттви в лівій руці срібний дзвоник, що є символом жіночої духовності та праджні)”. Wikipedia

Ваджрадгара

Аді-Будда силою своєї мудрости і споглядання еманує п’ять дг’яні-будд. Це Вайрочана, Акшобг’я, Ратнасамбхава, Амоґгасіддги, Амітабга.
Знову ж таки не буду про те чи вважаються ці Будди реально існуючими у просторі та часі чи вони — антропоморфні символи. Ця публікація про іконографію, про те, як дізнатися про цих Будд. Фото нижче в цьому плані хороша підмога


Продовження буде

02.12.2022
Сергій Мазуркевич

Facebook Comments
Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий