Ми, кістки, які знаходяться тут, чекаємо на ваші

У назві цього матеріалу використано напис на вході до знаменитої Каплиці кісток у португальській Еворі. Він добре передає ідею всіх подібних оссуаріїв-кістяниць (Оссуарій (лат. ossuarium від os «кістка») — ящик, урна, колодязь, місце або будівля для зберігання скелетованих останків) – всі ми рано чи пізно перетворимося на такі ж кісточки 🙂

В Еворі я ще не був. Але був у двох подібних місцях у тій же Португалії

Фару. Igreja da Ordem Terceira de Nossa Senhora do Monte do Carmo

Про те, що у Фару є оссуарій я знав заздалегідь і коли представилася можливість відвідати це миле місто, насамперед попрямував до Igreja da Ordem Terceira de Nossa Senhora do Monte do Carmo. І… опинився біля зачинених дверей, оскільки була неділя 🙂 Потрапив туди з другого разу, коли знову опинився у Фару. Тут було б доречно написати, що я був приголомшений чи вражений. Але ні. Чого не було, того не було.

Фару. Оссуарій


Певний стан, звісно, був. І певні міркування. Місце цьому сприяє. Приблизно 1250 вибілених вапном чернечих черепів і кісток і той самий напис над входом у капелу «Наші кістки чекають на твої» («Nos ossos que aqui estem vossos esperamos») – чудовий привід для медитацій та різного роду психотехнік.

Фару. Оссуарій

До другого свого португальського оссуарію в місті Лагуш я потрапив випадково.

Церква Сан-Себастьян

Коли я вперше потрапляю в якесь місце, то часто просто гуляю ним, без будь-якого плану. Намагаюся відчути. З Лагушем було так само. Спочатку я “оббіг” околиці – всі фантастичні пляжі поряд (і не зовсім поряд) з містом. Потім гуляв вулицями, фотографуючи стріт-арт. Побачив на пагорбі щось релегіозне. Вирішив зайти. Виявилося, що це є церква Сан-Себастьян. Усередині – все як завжди, нічого особливого. За звичкою все оглядати пішов у дворик. Там побачив ще одне приміщення, двері виявилися відчиненими. З подивом (але не надто великим 🙂 ) виявив, що це Capela dos Ossos de Lagos – ще один оссуарій у Португалії (всього їх у країні не менше шести).

Лагуш. Оссуарій

Відчуття та стан були такими ж як у Фару. Було б дивно, якби вони були б іншими. Хороше місце для роздумів про життя і, зрозуміло, про смерть.


11.09.2023

Сергій Мазуркевич

Facebook Comments
Вы можете оставить комментарий, или Трекбэк с вашего сайта.

Оставить комментарий